مبلمان

مبل و راه‌ و روش اصولی استفاده از آن برای داشتن دکوراسیونی متفاوت

با رعایت یکسری اصول نیازی نیست خیلی هزینه کنید و مبل گران قیمت بخرید. با رعایت یکسری قواعد در را بطه با مبلمان می‌توانید دکوراسیون خیلی زیبایی داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

همه ما می دانیم مبل چه وسیله ای است و کاربرد آن چیست. پس دیگر نیازی به معرفی نیست و شاید خیلی هم اهمیت نداشته باشد که بدانیم مبلمان از کجا آمده و از چه سالی مورد استفاده قرار گرفته است و … اما قطعا مبلمان یا کاناپه یا مبل راحتی جزء فرهنگ کشور ما نبوده است.

مقاله ای که ما می خواهیم درباره آن صحبت کنیم متفاوت با مطالب فوق است. می‌خواهیم سوالاتی از این قبیل را بررسی کنیم :

  1. اندازه و ابعاد و شکل مبل خود را چگونه انتخاب کنیم ؟
  2. چیدمان مبل ها چگونه باشد ؟
  3. فاصله مبل ها از هم چقدر باشد؟
  4. تقارن در چینش مبل‌های راحتی آیا لازم است؟
  5. چه سبکی بخریم ؟
  6. رنگ بندی مبل چطور انتخاب شود؟
مبل کلاسیک

اندازه و ابعاد و شکل مبل خود را چگونه انتخاب کنیم

اندازه و ابعاد مبل در درجه اول به متراژ منزل شما و در درجه دوم به سبک سیاق زندگی و رفت و آمدهای منزلتان بستگی دارد.
مبلهای رایج در ایران، مبل‌های نیم ست که شامل یک کاناپه دو نفره و دو کاناپه دو نفره می شود و ست 7 نفره که شامل یک کاناپه سه نفره ، یک کاناپه دو نفره و دو کاناپه یک نفره است. ست های 9 نفره معمولا ست های 7 نفره به همراه دو صندلی میزبان است.
اگر در خانه کوچکی زندگی می کنید و خیلی اهل رفت و آمد و مهمانی های شلوغ نیستید ، یک نیم ست کوچک و زیبا هم کافی است. اما اگر علی‌رقم متراژ کم خانه، میهمان‌های زیادی دارید، پیشنهاد می‌کنیم از مبلهای ال(L) شکل استفاده کنید. مبل ال شکل با توجه به جای کمی که اشغال می کند فضای نشیمن بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. هر‌چند میهمانان شما باید کمی مهربان تر کنار هم بنشینند! اگر متراژ خانه شما متوسط است، یک ست هفت نفره برای منزل شما مناسب می باشد. تنها در صورتی مبل‌های بزرگ و ست های 9 نفره را انتخاب کنید که مطمئن باشید فضای کافی برای چیدن آنها دارید.

white-sofa

چیدمان مبل

مهم است که بدانید مبل را در کجای منزل قرار بدهید و اینکه استانداردهای آن چیست.

مکان قرار گیری مبلمان

بایستی برای محل قرار گیری مبل‌ها یک شاخص را در نظر بگیریم. این شاخص می تواند یک شومینه، منظره، تابش نور، و یا تلویزیون و… باشد؛ بعد با توجه به آن مبلمان چیده شود. یک نکته ای که شاید برای شما هم مهم باشد این است که فاصله مبل از تلویزیون چقدر باشد. پیشنهاد ما به شما این است که فاصله مناسب بین دستگاه و جای نشستن باید حداکثر سه برابر سایز صفحه نمایش باشد. به طور مثال اگر تلویزیون شما 32 اینچ(حدودا 85 سانتی متر) بود، این فاصله حدودا می شود دو متر و نیم (2.5 متر) .

رعایت فاصله

فاصله مبل‌ها نباید بیشتر از 2 متر و نیم از هم باشد تا مکالمه بین افراد سخت نشود و نباید همه مبلمان را به دیوار تکیه دهید، مگر اینکه اتاقتان خیلی کوچک باشد.

pink sofa

تقارن در چینش

چیدمان متقارن برای اتاق‌های رسمی بسیار خوب است و چیدمان غیر متقارن احساس غیر رسمی تری به اتاق می دهد. با توجه به کاربرد اتاق تان می توانید مبل‌ها را متقارن یا غیر متقارن بچینید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که دو مبل هم اندازه را کنار هم نگذارید. و تا جایی که میتوانید مبل‌های بزرگ را در کنار یک مبل کوچک قرار بدهید.

سهولت رفت و آمد

رعایت این نکته بسیار حائز اهمیت است. می بایست ابعاد، شکل، و نوع چینش مبلمان طوری انتخاب شود که مشکلی برای رفت و آمد ساکنین منزل ایجاد نکند. به عنوان مثال چیدمان مبل طوری انتخاب شود که کسی که از بیرون وارد منزل مجبور به دور زدن مبل‌ها نباشد و یا اینکه مبل‌ها جلوی درب اتاق ها قرار نگیرد تا رفت و آمد ساکنین دچار مشکل نشود. حداقل دو مسیر آزاد برای تردد در بین فضای اتاق قرار بدهید. این مسیرها به گونه ای انتخاب شوند که حرکت از کنار مبل و صندلی انجام شود نه از بین آنها.

چه سبکی بخریم

سبک‌های رایجی که در بازار موجود است، سبک مدرن یا همان مبل راحتی و سبک کلاسیک یا همان مبل سلطنتی است. سبک کلاسیک (سلطنتی) گران تر، در بیشتر مواقع بزرگتر و اشرافی تر است، اما سبک مدرن ارزان تر، ساده و زیبا بوده وهمچنین فضای کمتری را اشغال می کند. مبل کلاسیک در رنگ بندی تنوع زیادی ندارد اما مبل مدرن تنوع رنگی بسیار بالاتری دارد. هر دو زیبایی خاص خودش را دارد. اما بهتر و اصولی‌تر این است که سبک مبلمان خود را با توجه به سبک منزل خود انتخاب کنیم. یعنی اگر سبک معماری منزلتان مدرن است از مبل‌های مدرن استفاده کنید.

مبل سلطنتی
مبل سلطنتی
مبل راحتی
مبل راحتی

رنگ بندی مبل

مبلمان یکی از عناصر بسیار مهم در اتاق است و برای همین هم رنگ بندی آن اهمیت بالایی دارد. جدا از رنگ خود مبل‌ها، می توانیم از رنگ بالشت های روی مبل برای زیبا کردن فضا استفاده کنیم. و همین رنگ بندی بالشت ها می تواند تاثیر زیادی در زیبایی اتاق داشته باشد. توجه داشته باشید که رنگ بندی مبلمان، هارمونی اتاق را بهم نزند و در واقع تابع تم اصلی منزل شما باشد.

sofa

شما می توانید در این زمینه از ما مشاوره بخواهید. البته مشاوره کاملا رایگان است و این مشا وره قطعا در انتخاب مبل و طراحی یک دکوراسیون زیبا به شما کمک خواهد کرد.

4 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =