دکوراسیپن آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه و انواع آن و هر آنچه که نیاز است بدانید

در این مطلب سعی داریم نکاتی مهم در مورد دکوراسیون آشپزخانه مطرح کنیم و ببینیم چگونه می‌توان یک آشپزخانه زیبا و کارآمد داشت. در این مقاله با ما همراه باشید.

آشپزخانه برای خانمها مهمترین قسمت منزل بوده و بعضی ها هم آن را چشم خانه می‌دانند. برای همین هم حساسیت روی زیبایی و کارایی آن وجود دارد که در این مقاله به ویژگی های یک دکوراسیون آشپزخانه ایده‌آل می‌پردازیم.

موقعیت آشپزخانه

بسیار مهم است که آشپزخانه در کجای ساختمان قرار گرفته باشد. محل آشپزخانه معمولا جایی از ساختمان باید باشد که نور به آن برسد و روشنایی مطلوبی داشته باشد. همچنین امکان تهویه هوای طبیعی در آن وجود داشته باشد و به پذیرایی نیز دسترسی داشته باشد. البته مورد آخر الزامی نیست ولی اگر در دکوراسیون آشپزخانه لحاظ شود بسیار عالی است.

بزرگی و کوچکی آشپزخانه

با توجه به متراژ ساختمان‌ها، اندازه آشپزخانه هم کوچک و یا بزرگ در نظر گرفته می‌شود؛ اما می‌شود با رنگ بندی مناسب و جانمایی های هوشمندانه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، مشکل کوچک بودن آشپزخانه را هم تا حد زیادی حل نمود که این به هنر و تسلط طراح بستگی دارد. مقاله ای با عنوان “ترفندها و ایده‌های بزرگ کرىن دکوراسیون آشپزخانه کوچک” در سایت ما وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب مفید و کاربردی را از دست ندهید.

نوع رنگ بندی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه نئو کلاسیک

این مورد بسیار مهم و حائز اهمیت است. در واقع این هنر معمار و طراح است که با در نظر گرفتن سلیقه و روحیات شما در کنار اصول معماری برای شما فضایی خلق کنند که حس خوب و بی نظیری به شما بدهد. این کار را فقط یک متخصص می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد.

رنگ روشن یا تیره در دکوراسیون آشپزخانه

نکته ای که در انتخاب نوع رنگ در طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد این است که، رنگ های روشن باعث بزرگتر دیده شدن آشپزخانه می‌شود و رنگ های تیره نیز برعکس عمل می‌کنند؛ اما این را باید دانست که رنگ ها هر کدام گویای موضوع و مطلبی خاص هستند. پس نمی‌شود از هر رنگی در هر جایی استفاده کرد.

دکوراسیون آشپزخانه سفید

آشپزخانه مدرن- گروه معماری تارا

معمولا در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، رنگ سفید بیشتر از سایر رنگ‌ها استفاده می‌شود. رنگ سفید رنگ پاکیزگی و تمیزی است و معمولا با بیشتر رنگها به‌راحتی ترکیب می‌شود. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که اگر رنگ سفید خیلی استفاده شود باعث بی روح شدن محیط می‌شود. خوبی رنگ سفید این است که می‌شود رنگهای زیادی را با آن ترکیب نمود. مثل طرح چوب، خردلی، سبز و …

رنگ سبز در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون آشپزخانه باعث طبیعی و بهداشتی نشان دادن فضا و غذاهای داخل آن می‌شود. علاوه بر این رنگ سبز باعث آرامش دادن به فضا می‌شود. باید این نکته را در نظر داشت که رنگ سبز را در کجا و به چه میزان استفاده نمود تا تاثیر خود را به خوبی بگذارد، که این مورد نیز به تخصص و هنر طراح بستگی دارد.

رنگ قهوه ای، نارنجی و رنگ های گرم

طراحی دکوراسیون منزل - آشپزخانه مدرن

برای داشتن فضایی صمیمانه بهتر است که از رنگهای گرم استفاده شود. همچنین استفاده از این طیف رنگها باعث ایجاد شور و نشاط شده و مهمتر از آن باعث بالا بردن اشتها می‌شود.

رنگ آبی و رنگهای سرد

رنگ آبی و در کل رنگ‌های سرد باعث ایجاد آرامش می‌شود اما استفاده از این نوع رنگ‌ها در فضای آشپزخانه خیلی توصیه نمی‌شود. درست است که استفاده از این نوع رنگ باعث آرامش می‌شود ولی این نکته را باید در نظر داشت که استفاده‌ی آن در دکوراسیون آشپزخانه باعث کم اشتهایی می‌گردد.

نور مناسب در دکوراسیون آشپزخانه

خانم خانه چون مدت زمان زیادی را در آشپزخانه می گذراند و معمولا مشغول به کارهایی است که نور مناسب نیاز دارد، استفاده از نور مناسب در دکوراسیون آشپزخانه بسیار حائز اهمیّت است. البته بهتر است که این نورها به اندازه و در محلی باشد که خانم‌ها بیشتر در آن محل فعالیت می‌کنند. استفاده مناسب از نورهای موضعی گزینه‌ی خوبی در این زمینه است که هم باعث استفاده بهینه از روشنایی گردیده و هم مصرف برق را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که استفاده از نورهای شدید در فضای آشپزخانه به مرور زمان باعث اختلالات عصبی و بینایی می‌شود.

استفاده از دکوری‌ها در دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

امروزه دکوری‌ها نقش به‌سزایی در زیباسازی فضاها و کارایی آن دارند. دکوری‌های خلاقانه در اکثر مواقع می‌توانند دکوراسیون شما را متحول کند. حتما دقت نمودید که در اکثر آشپزخانه ها فضاهایی را می‌توان مشاهده کرد که کارایی خاصی ندارند اما می‌شود با استفاده دکوری‌های جذاب آن فضای بلا استفاده را مفید جلوه داد. همچنین موقعیت دکوری‌ها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه می‌تواند جایگاه وسایلی باشد که شما می‌خواهید دیگران آنها را ببینند مانند ظروف کریستال، چینی های گران قیمت و …

تجهیزات در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از گاز، سینک، یخچال و… باعث کارایی بیشتر آشپزخانه می‌شود؛ مخصوصا زمانی که این تجهیزات با هم هارمونی داشته باشند یا به عبارتی دیگر تجهیزات با هم ست باشند. این مورد باعث جذاب شدن فضای آشپزخانه می‌شود. استفاده‌ی مناسب از سوپری‌ها فضاهای مرده را برای شما زنده می‌کند. همچنین اکسسوری های مناسب باعث می‌شود کسی که در آشپزخانه کار می‌کند فشار کار را بیشتر تحمل کند. در کل اکسسوری ها قدرت انتخاب بالاتری را به خانم خانه می‌دهند.

کابینت ها

ترکیب درب‌های متوسط با کشوها و درب های قدی در دکوراسیون آشپزخانه می‌تواند باعث کارایی بیشتر آشپزخانه بشود. کشوها می‌توانند جایگاه خوبی برای ذخیره وسایل کوچک باشند. همچنین کشو‌ها می‌توانند باعث زیبایی بیشتر در آشپزخانه شما شوند؛ مخصوصا در سبک کلاسیک این مورد جلوه بیشتری به خود می‌گیرد. درب های قدی نیز می‌تواند باعث شود که شما وسایل بیشتری را در کابینت قرار دهید بدون آنکه کسی آنها را ببیند.

کانتر در آشپزخانه

گروه معماری تارا - آشپزخانه مدرن

کانتر یا جزیره در دکوراسیون آشپزخانه ویژگی های خوبی را به فضای آشپزخانه شما می‌دهد. اول اینکه باعث می‌شود مرز آشپزخانه با فضای همجوارش (پذیرایی و…) مشخص شود و در یک کلام باعث تفکیک فضا می‌گردد. دوم اینکه یک میز کار مناسب را در اختیار خانم خانه قرار می‌دهد که بتواند به‌راحتی بر روی آن فعالیت کند. سوم اینکه همین جزیره می تواند نقش ناهارخوری را هم ایفا کند. در واقع به جای اینکه ما از میز ناهارخوری استفاده کنیم – که خود باعث اشغال فضا می‌شود- می‌توانیم از یک کانتر یا جزیره مناسب استفاده کنیم. چهارم اینکه کانتر می‌تواند به فضاهای کابینت خور شما فضایی اضافه کند که تعداد بیشتری کابینت داشته باشید. پنجم اینکه کانترها خود می‌توانند نقش دکور را هم ایفا کنند.

نوع متریال در دکوراسیون آشپزخانه

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده مناسب از متریالهای موجود در آشپزخانه است. متریال‌هایی مثل چوب، ام دی اف، های گلاس، سوپر مات، لامی گلاس، وکیوم و حتی فلز و… می‌تواند انتخاب های زیادی را به شما بدهد. نکاتی چون بودجه، سلیقه، روحیات، فرهنگ، فضای آشپزخانه شما و… باعث انتخاب هر یک از این متریال‌ها می‌شود. چوب از همه گرانتر است اما می‌تواند حس فوق العاده‌ی طبیعت را به شما بدهد. نقش و نگاری که می‌توانید در سبک کلاسیک به چوب بدهید بسیار در دکوراسیون آشپزخانه چشم نواز خواهد بود. البته همین کار را تا حدودی کارهای وکیوم برای شما انجام می‌دهند. اما کسانی که دنبال کارهای ساده و مدرن هستند می‌توانند از سوپر مات‌ها استفاده کنند. این متریال جذاب باعث زیبایی می‌شود و شخصیت آشپزخانه شما را افزایش می‌دهد. از همین خانواده می‌توانیم های گلاس را نام ببریم که دارای رفلکت و بازتاب می‌شود که زیبایی دارد و البته خالی از عیب هم نیست . یکی از معایب آن، این است که به مرور زمان باعث اختلالات عصبی شده که این به علت رفلکت های زیاد این متریال است. این عیب در رنگهای تیره تر بیشتر به چشم می آید و رنگ مشکی آن مانند آینه عمل می‌کند. همه‌ی این متریال‌ها توضیحات کاملی نیاز دارند که احتمالا در آینده بیشتر به آنها می پردازیم.

رعایت نظم در دکوراسیون آشپزخانه

داشتن نظم در آشپزخانه باعث می‌شود کارایی شما در این فضا چند برابر شود. وقتی وسایل شما با دسته بندی مناسب و در جایگاهی مناسب قرار بگیرند قطعا شما می‌توانید با تمرکز بالاتری در آشپزخانه خود فعالیت کنید. این نکته یکی از گزینه های اصلی و مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه می‌باشد که بایستی حتما رعایت شود.

نتیجه گیری

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه نکات بسیار مهمی از جمله رنگ، نور ، نظم و … وجود دارد که بعضا دیده می‌شود که عده ای از طراحان در این زمینه، این موارد را رعایت نمی‌کنند که در این مقاله تاحدودی به آن موارد اشاره شد. متاسفانه همین عدم رعایت نکات و اصول باعث می‌شود که آشپزخانه که تا حدودی می‌توان گفت چشم خانه است، محیطی کسل کننده، غیر جذاب و خسته کننده شود. با سپردن طراحی آشپزخانه خود به یک متخصص خوش ذوق و با سلیقه، می‌توانید آشپزخانه ای باب دل و مطابق با روحیات خود داشته باشید و مطمئنا در هزینه خود نیز صرفه جویی خواهید کرد.

راستی شما می‌توانید از نمونه کارهای گروه معماری تارا نیز دیدن کنید و آشپزخانه های مورد علاقه خود را مشاهده نمایید. اگر دوست داشتید که طراحی آشپزخانه خود را به ما بسپارید، خیلی باعث خوشحالی است که بتوانیم در این زمینه در خدمت شما باشیم. از اینجا می‌توانید با ما ارتباط برقرار نمایید.

2 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 2 =