آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک ، ترفندها و ایده‌های جالب و کاربردی در بزرگ کردن آن

خیلی از خانه‌های امروزی در ایران به دلیل متراژ پایینی که دارند، طبیعتا از آشپزخانه‌ی کوچکی نیز برخوردارند. این مورد مشکلاتی از جمله کمبود جا برای وسایل، تنگی جای کار کردن و… را به دنبال دارد که باعث می‌شود خانم خانه دار از محیط آشپزخانه خود لذت نبرد. سختی کار کردن در آشپزخانه کوچک باعث دلزدگی و اغلب خستگی بیشتر خانم خانه دار می‌شود. راه‌کارها و ترفندهایی در این زمینه وجود دارد که با بکار بردن آنها در دکوراسیون آشپزخانه ، باعث می‌شود فضا بزرگتر و البته زیبا تر شود. اگر هم فضا بزرگتر نشود کمترین حسن آن این است که آشپزخانه بزرگتر جلوه خواهد کرد که این مورد هم به نوبه‌ی خود خالی از لطف نیست.

اضافه کردن سبد در بالای کابینت

جعبه در آشپزخانه

در هنگام ذخیره سازی جا در آشپزخانه کوچک خود، از فضای بالای کابینت ها غافل نشوید. اگرچه ممکن است دسترسی به بالای کابینت سخت باشد، اما فضایی قابل استفاده است که می‌توان از آن برای ذخیره سازی جا در آشپزخانه استفاده کرد. شما می توانید لوازمی از آشپزخانه که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را در این جعبه‌ها قرار دهید، وسایلی مثل رول‌های دستمال کاغذی، کتاب آشپزی، شیشه‌های نوشابه و یا جعبه کمک‌های اولیه و… البته ارزش آن را دارد که کمی برای خرید سبد‌های حصیری یا جعبه‌های زیبا هزینه کنید تا علاوه بر زیبا شدن آشپزخانه، از فضای کوچک آن نیز استفاده کرده باشید.

وسایل آشپزخانه کوچک خود را مرتب نگه دارید

قابلمه و ماهی تابه

تابه‌ها و قابلمه‌ها، لیوان‌ها و استکان و سینی و… را با به‌هم ریختگی و غیر منظم روی هم جمع نکنید. قاب‌ها و قفسه‌های فلزی یا پلاستیکی وجود دارد که می‌توانید آنها را درون کابینت قرار داده و به شما این امکان را می‌دهد که قابلمه‌ها و ظروف را به طور مرتب روی هم بچینید. همچنین این کار باعث می شود عمر وسایل آشپزی شما را طولانی تر کرده و سطوح نچسب را از خراشیدگی محافظت کند.

استفاده از ظروف در ظاهر آشپزخانه کوچک

ظروف سفید

اگر فضای کافی در کابینت‌های خود ندارید، چرا مجموعه وسایل غذاخوری را روی میز کار یا قفسه بندی باز خود نگه ندارید؟ با استفاده از همان رنگ و الگوی مشابه به دکوراسیون آشپزخانه، ظروف زیبای خود را روی هم خیلی زیبا و مرتب بچینید که علاوه بر استفاده از فضای آشپزخانه کوچک خود، جلوه و نمای خوبی هم دارد.

استفاده از آبچکان کنار سینک

آبچکان در آشپزخانه کوچک

یک آبچکان یا قفسه خشک کن در کنار سینک یک مکان صرفه جویی فوری و عملی در آشپزخانه کوچک شما است. در این حالت آب ظرف ها به جای اینکه روی میز کار بماند، به داخل سینک تخلیه می شود و از فضای تقریبا بلااستفاده کنار سینک استفاده بهینه می‌شود. دقت کنید که قفسه‌ای از جنس استیل انتخاب کنید که زنگ نزند و اینکه از محفظه‌های زیادی برای نگه داری ظروف، کاسه‌ها‌، چاقوها‌، تخته‌ها و مواد شوینده و… داشته باشد.

استفاده از آویز بر روی درب کابینت

آویز حوله

می‌توانید از آویزهایی که در خارج از درب کابینت نصب می‌شوند استفاده کنید. مخصوصاً اگر مستاجر هستید، برای نصب این آویزها نیازی نیست به کابینت‌ها آسیب رسانده و آنها را سوراخ کنید. خوبی این آویز‌ها این است که راحت روی درب کابینت نصب می‌شوند و بسیار مفید هستند. از آنها می‌توانید برای نگهداری حوله، پارچه‌ها، دستکش ظرف‌شویی، دستکش‌های فر و درب قابلمه‌ها و… استفاده کنید.

از یک قفسه متحرک چند طبقه استفاده کنید

قفسه متحرک

وقتی فضای کابینت واقعا محدود باشد، یک قفسه چند طبقه می‌تواند به خودی خود خیلی کارساز باشد. شما می‌توانید به همان اندازه که یک قفسه معمولی جا دارد، روی آن بشقاب، لیوان و یا قوطی‌های حبوبات و … قرار دهید. در صورت لزوم هم می‌توانید آن را به قسمت‌های مختلف آشپزخانه کوچک خود منتقل کنید.

یک میله بر روی دیوار آشپزخانه خود سوار کنید

میله روی دیوار آشپزخانه

به اندازه قیمت یک فنجان قهوه‌خوری، می‌توانید یک میله خریداری کنید که به راحتی بر روی دیوار آشپزخانه شما نصب شود. معمولا در فروشگاه های لوازم بهداشتی، شیرآلات، پلاسکو و… یافت می‌شود. از این ترفند علاوه بر ایجاد ظاهر جالب و البته صرفه جویی در فضای آشپزخانه کوچک، می‌توانید هر چیزی را از آن آویزان کنید. وسایلی مثل لیوان، تابه، قابلمه یا حتی چای را به آن آویزان کنید.

لبه‌ی پنجره را پر کنید

اگر در آشپزخانه خود پنجره دارید و لبه‌ی پهن و تاقچه مانند دارد می‌توانید از آن‌ها به خوبی استفاده کنید. پنجره های عمیق آشپزخانه باعث ایجاد فضای عملی اضافی می‌شوند، به خصوص اگر از آنها برای استفاده از روشنایی و نور خورشید استفاده شود. استفاده از گلدان در این فضا جلوه‌ی زیبایی به آشپزخانه شما می‌دهد. یک فضای سبز در یک آشپزخانه کوچک به همراه بازتاب نور، بسیار چشمگیر و جذاب به نظر می رسد.

یک انبار کشویی ایجاد کنید

کشو عمودی

اگر فضای کافی در آشپزخانه ندارید مشکلی نیست، در این حالت از یک کشو عمودی استفاده کنید. معمولا چیزی که در آشپزخانه‌های کوچک کم پیدا می‌شود فضای افقی است. شما با این ایده و راه حل تقریبا مشکل کمبود جا را حل خواهید کرد و با یک کشوی عمودی وسایل زیادی را می‌توانید در آشپزخانه کوچک خود جا دهید.

از فضای داخلی درب کابینت استفاده کنید

داخل درب کابینت

با اضافه کردن قفسه هایی در بخش داخلی درب کابینت، در استفاده از فضای آشپزخانه کوچک خود صرفه جویی کنید. به این ترتیب می‌توانید درب قابلمه، تخته‌های برش یا سایر وسایل را به راحتی مرتب نگه دارید و از دید خارج کنید بدون اینکه فضای کابینت را قربانی کرده باشید.

از رادیاتور حوله خشک کن استفاده کنید

رادیاتور حوله خشک کن

یک رادیاتور حوله خشک کن بزرگ همان چیزی است که شما در فضای تنگ آشپزخانه کوچک نیاز دارید. توجه داشته باشید که این نوع رادیاتورها فقط مخصوص سرویس بهداشتی نیستند. رادیاتورهای حوله خشک کن سبک و باریک طراحی شده اند و برعکس رادیاتور افقی فضای زیادی اشغال نمی‌کنند، که می توان از آنها به عنوان یک وسیله‌ی گرمایش و خشک کن مناسب در آشپزخانه استفاده کرد.

از سقف استفاده کنید

قفسه های سقفی

در هنگام به حداکثر رساندن فضای عمودی آشپزخانه کوچک خود، سقف را فراموش نکنید. یک قفسه سقفی نصب شده برای حلق آویز کردن تابه‌ها، قابلمه ها و… همچنین خالی کردن کابینت‌های شما، یک ایده و ویژگی جالب در طراحی است. همچنین می‌توانید گلدان‌ها و گیاهان زیبای را نیز در این حالت از سقف آویزان کنید.

قفسه های داخلی نصب کنید

کشوهای داخلی

اگر از هر اینچ فضای درون کابینت در آشپزخانه کوچک استفاده نشود، می‌توان گفت که اتلاف فضا انجام شده است. می‌توانید قفسه‌های باریکی روی درب داخلی کابینت خود نصب کنید تا وسایل کوچک مانند ادویه، ترشی جات، نمک، فلفل و سس ها را درون آن‌ها بشکلی زیبا، مرتب و موثر ذخیره کنید.

در آشپزخانه کوچک خود کشوها را سازماندهی کنید

پارتیشن بندی کشو

با استفاده از پارتیشن بندی، وسایل درون کشوها را جداسازی و مرتب کرده و از تمام فضای ذخیره سازی آشپزخانه کوچک خود استفاده کنید. در بازار می توانید وسایل جدا کننده درون کشو را خریداری کنید. یک برنامه ریزی مثلا ماهانه در جداسازی وسایل درون کشوها نیز داشته باشید تا از بهم ریختگی و قاتی شدن وسایل جلوگیری کرده باشید.

سوراخ، قفسه‌، و محفظه‌های باریک اضافه کنید

کشو باریک

حتی وقتی به نظر می رسد که از هر اینچ مربع آشپزخانه استفاده کرده‌اید، تقریباً باز هم یک دیوار یا کابینت با پتانسیل ذخیره سازی دیگری نیز وجود دارد. کشو یا قفسه‌های باریک یا سوراخ‌های کوچک در کابینت درست کنید که درون آنها می‌توانید فنجان‌های قهوه‌، ادویه جات ترشی جات، بطریها و کتابهای آشپزی را قرار دهید. این حرکت با دسترسی صحیح، یک ویژگی جذاب و همچنین یک ایده کاربردی در آشپزخانه کوچک شما خواهد بود.

ناهار را بر روی کانتر میل کنید

کانتر ناهار خوری

کانترهای ناهار خوری بهترین دوست آشپزخانه‌های کوچک هستند. آنها یک فضای اضافی برای غذا خوردن و یا یک محل گپ‌و گفت ایجاد می‌کنند. کانترهای ناهار خوری بایستی به شکلی هوشمندانه در آشپزخانه کوچک اضافه شود. مثلا مانند تصویر فوق که از یکطرف بر روی کابینت تکیه داده شده، تا از هر دو طرف مورد استفاده قرار گیرد. صندلی‌های آن را هم در صورت عدم استفاده می‌توانید در زیر آن جا سازی کنید.

ظروف شیشه‌ای، برای مواد غذایی خشک

قوطی شیشه ای

برای داشتن یک نمای جالب، که البته فضای درون کابینت‌های شما را نیز آزاد می‌کند، می‌توانید از ظروف شیشه ای درب بزرگ استفاده کنید. این ظروف نگهدارنده مواد غذایی خشک را برچسب زده و آنها را روی میز خود یا روی کابینت بگذارید. می‌توانید همه چیز از ماکارونی و برنج گرفته تا ادویه جات و بیسکویت‌ها و … را در آنها ذخیره کنید. آنها را با ترکیب رنگ زیبا برای داشتن یک نمای رنگی در کنار یکدیگر جمع کنید.

یک میز تاشو در آشپزخانه کوچک خود اضافه کنید

میز تاشو

اگر در آشپزخانه خود فضای کافی برای یک جزیره یا میز ناهار خوری ندارید، به دنبال یک میز با قابلیت گسترش یا بهتر بگوییم به دنبال یک میز تاشو باشید. این نوع میز این قابلیت را دارد تا در هنگام غذا خوردن باز شده و گسترش پیدا کند. در زمان‌های غیر از صرف غذا نیز به حالت کوچکتر تبدیل می شود و می‌توانید وسایل دیگر خود مثل نمک، فلفل، ادویه جات و… را روی بخش ثابت آن قرار دهید.

از قلاب های دیواری و نگهدارنده استفاده کنید

آویز و قلاب در آشپزخانه کوچک

اجازه ندهید که تمرکز آشپزخانه شما فقط میز کار باشد. قلابهایی را روی دیواره ها برای سبد و حوله ها، به همراه یک سازمان دهنده مفید اضافه کنید که می توانید از آنها برای نگه داری پارچه‌ها، گیاهان و ظروف استفاده کنید. این یکی را می‌توان به صورت عمودی یا افقی آویزان کرد، به این معنی که می‌توانید آن را در جایی که بیشتر به آن احتیاج دارید نصب کنید.

کشوهای داخلی اضافه کنید

کشوهای داخلی

اکثر ما به کشوها و کمد‌های عمیق که اغلب در آشپزخانه ها وجود دارد احتیاج نداریم. در آنها فقط وسایل را می‌توانید روی هم انباشته کنید ، و در آنجا فضای خوبی برای نگهداری دیگ‌ها و قابلمه ها نیست. در عوض، نصب و راه اندازی قفسه‌های ذخیره سازی داخلی، یا به عبارت دیگر کشوهای داخلی را در نظر بگیرید که برای نگه داری لوازمی چون کارد و چنگال گرفته تا چای و قهوه مناسب است .

از سینک تکی استفاده کنید

سینک تکی

با انتخاب سینک یک کاسه ای به جای دو کاسه‌ای، میز کار آشپزخانه خود را بزرگتر کنید. کاهش فضای سینک باعث شستشوی فوری شما می‌شود و هنگام خرد کردن و تهیه غذا آزادی بیشتری روی میز کار به شما می‌دهد. امروزه سینک‌های تکی ساده و بسیار زیبا و لوکسی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

از تخته‌های برش هوشمندانه استفاده کنید

تخته برش آشپزخانه

فضایی برای خرد کردن میوه و سبزیجات در آشپزخانه کوچک خود ندارید؟ برای یک تخته خردکن جالب و کاربردی مانند تصویر هزینه کنید. و یا اینکه می توانید از تخته خردکن معمولی استفاده کنید. به این صورت که آن را روی سینک قرار داده و کار خود را پیش ببرید و بقیه آشپزخانه خود را آزاد کنید و وقتی کارتان تمام شد، برای دسترسی آسان در دفعات بعدی ، آن را پشت شیر آب قرار دهید.

یک نگهدارنده چاقوی مغناطیسی سوار کنید

نگهدارنده مغناطیسی چاقو

در حالی که مجموعه خوبی از چاقوها همیشه می‌توانند در محل کار خانم خانه دار نشان داده شوند، با نصب یک قفسه چاقوی مغناطیسی روی دیوار، مقداری از فضای آشپزخانه خود را ذخیره کنید. اگر به هر دلیلی از این نوع نگهدارنده مغناطیسی در فروشگاه ها پیدا نکردید، جای نگرانی نیست می توانید با استفاده از یک تخته که پشت آن تعدادی آهن‌ربا چسبانده شده به هدف خود دست پیدا کنید. فضای زیادی صرفه جویی خواهید کرد وقتی می‌توانید در آشپزخانه کار کنید، در حالی که وسایل آشپزخانه شما به راحتی دسترس شما باشد.

یک نورگیر مناسب قرار دهید

نورگیر

اگر خانه شما یک طبقه است و در بالای آن ساختمان دیگری وجود ندارد می توانید یک سقف طاق دار با پنجره های نورگیر در آن قرار دهید. این مورد را با کابینت های آشپزخانه سفید براق ترکیب کنید تا نور در اطراف آشپزخانه منعکس شود. چنین فضای روشنی می تواند جلوه ای زیبا به آشپزخانه بدهد. علاوه بر آن نور زیاد در آشپزخانه کوچک باعث می شود، آشپزخانه بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.

گوشه ها را فراموش نکنید

گوشه در آشپزخانه کوچک

درست وقتی فکر می‌کنید هیچ جای دیگری وجود ندارد که بتوانید در یک آشپزخانه کوچک وسایلی قرار دهید ، به گوشه ها قفسه اضافه کنید. با افزودن قفسه در گوشه ها فضای به ظاهر غیرقابل استفاده، کاملا استفاده خواهد شد.

یک رنگ بندی سفید انتخاب کنید

آشپزخانه سفید

روشن ، سبک و تمیز ! یک طیف رنگ سفید احساس فضای بیشتر را در آشپزخانه کوچک شما به حداکثر می رساند. اگر کملا سفید بودن آشپزخانه را دوست ندارید، عناصر کوچک و ظریف و چراغ های آویز تک رنگ را در طرح ترکیب کنید، یا دیوارها را با یک رنگ ملایم دیگر دو رنگ کرده و با ترکیب چوب گرم به پایان برسانید.

فناوری را به آشپزخانه کوچک خود وارد کنید

اجاق گاز صفحه ای برقی

به روش های خلاقانه برای صرفه جویی در فضا بپردازید. به عنوان مثال می توانید از فناوری های جدید و هوشمند که به تازگی در آشپزخانه‌ها بکار می رود استفاده نمایید. یکی از این فناوری ها اجاق گاز رومیزی برقی است که در نهایت زیبایی، تنها بر روی صفحه بالایی کابینت نصب می شود و به دلیل باریک و پنهان بودن بسیار می تواند فضای کمی را از آشپزخانه شما اشغال نماید.

از کابینت‌های گوشه ای استفاده کنید

کابینت گوشه ای

کابینت‌های گوشه ای به مورد استفاده بودن در جاهای نامناسب معروف هستند اما اگر به درستی از آنها استفاده شود راه‌حل ذخیره سازی مؤثری برای آشپزخانه های کوچک می‌باشد. یک درب دوار بازشو به سمت بیرون که در کابینت نصب می‌شود، می تواند گزینه‌ی مناسبی برای این مورد باشد که درون آن می توان ادویه‌جات، ترشی جات، مواد غذایی ، ظرف های غذا و قابلمه‌ها را تعبیه کرد، که البته دسترسی به آنها نیز آسان خواهد بود.

یک میز قصابی اضافه کنید

میز قصابی

استفاده از میز یا بلوک قصابی در آشپزخانه‌های کوچک مفید است. این نوع میز‌ها معمولاً روی چرخ قرار می گیرند و از نظر طراحی نیز به شکل مربع است. بنابراین می تواند در فضاهای تنگ یا در انتهای جزایر و کانتر جای بگیرد. از آن برای فضای اضافی محل کار می توانید استفاده کنید و یا شاید بخواهید روی آن نان و قهوه قرار دهید.

از فضای اضافی یخچال استفاده کنید

سبد یخچالی

شما می‌توانید از کشوهای پلاستیکی در یخچال خود استفاده کنید که در زیر طبقه‌ها نصب می شود و به این ترتیب بیشترین استفاده را از یخچال خود داشته باشید. این لغزنده‌ها، فضاهای اضافی مفیدی را برای مواد غذایی کوچکتر و ظریف ایجاد می کنند. موادی چون تخم مرغ، میوه‌های کوچک، پنیرها و…

به سراغ نمونه‌های کوچک از وسایل بروید

آبچکان کوچک

نمونه‌های کوچکی از ملزومات روزمره را انتخاب کنید. به عنوان مثال این ابزار مرتب کننده و سامان دهنده سینک را در تصویر ببینید. وسیله‌ای باریک دارای محفظه هایی برای نگه داری مایع‌های شستشو، بطری و اسکاچ ،برس و… است، که ظروف و اسفنج‌های خود را می‌توانید در آن قرار دهید؛ البته مکانی هم مخصوص خشک کردن ظروف و به اصطلاح آبچکان در آن وجود دارد. اشیای بزرگ فضای بیشتری اشغال می‌کنند که توصیه می‌شود از این نوع موارد کوچک در آشپزخانه خود استفاده کنید.

از یک اجاق دومینو استفاده کنید

اجاق دومینو

می‌توانید از اجاق گازهای کوچک دو شعله که دومینو نام دارد استفاده کنید. دومینو به اصطلاح نام خود را از شکل مستطیل و این که فقط یک یا دو شعله دارند دریافت می‌کند. آنها جایگزین خوبی برای زمانی هستند که جایی برای یک اجاق گاز بزرگ نداریم. تنها حدود ۳۰ سانتی متر عرض نیاز دارد که گزینه مناسبی برای فضای آشپزخانه کوچک می‌باشد.

قفسه های عمودی نصب کنید

قفسه عمودی

ضرورتی ندارد اینکه قفسه‌ها همیشه به شکل افقی باشند. اگر چندتا از قفسه‌های خود را به بصورت عمودی نصب کنید، از فضای کمتری استفاده خواهید کرد. قابلمه‌ها، تابه‌ها، تخته‌های برش، سینی‌ها و سایر ظروف پهن را می‌توان در کنار یکدیگر نگهداری کرد، به صورتی که اگر درب کابینت را باز کنید به سهولت قابل دسترسی می‌باشند.

قفسه‌هایی را در کابینت خود قرار دهید

قفسه در کابینت

از هر اینچ از فضای کابینت خود استفاده کنید، به این صورت که قفسه هایی استیل، چوبی یا پلاستیکی در کابینت قرار دهید. این امکان را برای شما فراهم می کند تا بدون هدر دادن یک سانتیمتر فضای گرانبها ، ظروف، قابلمه‌ها، و موارد دیگر را روی هم بچینید.

مواد شوینده و بهداشتی را مرتب نگه دارید

قفسه کشویی کابینت

موارد شوینده را به شکلی نامرتب ،در ظرفهای درباز و… در زیر سینک قرار ندهید، در غیر این صورت باعث ایجاد بوی نامطبوع شده و همچنین هر بار که سعی می‌کنید یکی از آن مواد پشتی را بردارید ممکن است دیگر ظروف واژگون شده و محتویات آن بریزد. برای حل این مشکل ،یک ظرف یا سطل بخرید و همه مواد شوینده و وسایل مربوطه را در آن قرار دهید. یک راه حل بهتر والبته پیچیده‌تری هم وجود دارد که خیلی خوب و کاربردی است و همه‌ی نیاز شما را برآورده می کند؛ می‌توانید یک سبد زیر سینک که به صورت ریلی است را امتحان کنید که باعث تمیز و مرتب ماندن آن محیط می‌شود و دسترسی به مواد نیز بسیار آسان می‌گردد.

جزیره آشپزخانه خود را کوچک بسازید

جزیره در آشپزخانه کوچک

چه کسی می گوید یک آشپزخانه کوچک نمی تواند از مزایای یک جزیره آشپزخانه بهره ببرد؟ اگر در مقیاس یک آشپزخانه ،جزیره کوچک ساخته شود، می توانید فضای اضافی و با ارزش دیگری به آشپزخانه خود اضافه کنید. برای روی جزیره نیز می‌توانید از یک متریال بازتابنده و روشن استفاده نمایید تا نور را به اطراف آشپزخانه منعکس کند.

استفاده هوشمندانه از سطل ها

سطل در آشپزخانه

یک سطل معمولی و بزرگ می تواند فضای زیادی را در یک آشپزخانه کوچک اشغال کند. در عوض، برای مرتب کردن و بهینه سازی فضا می‌توانید از سطل هایی که روی هم قرار می‌گیرند و از طریق دربهای تاشو به راحتی قابل دسترسی باشند استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا انواع مختلفی از زباله ها و بازیافتی‌ها، مانند کاغذ، شیشه، فلز، پلاستیک و مواد غذایی را در کنار هم مرتب داشته باشید و مطمئنا این روش بسیار بهتر از استفاده از یک سطل بزرگ در وسط آشپزخانه است.

یک ماشین ظرفشویی کوچک تهیه کنید

ماشین ظرفشویی کوچک

یک ماشین ظرفشویی ممکن است ایده‌ی خوبی برای صرفه جویی در فضا به نظر نرسد، اما با وجود انبوهی از ظروف و در بعضی مواقع ظروف کثیف و مرطوب، مجاب می‌شوید که به سراغ خرید ماشین ظرفشویی بروید تا هم مکانی برای نگه‌داری ظروف شما باشد و هم اینکه در شستن ظرفها از آن استفاده کنید. البته در این صورت بهتر است به سراغ یک طرح باریک و کوچک از ماشین ظرف شویی بروید که بتواند در آشپزخانه کوچک شما جای کمی اشغال کند.

استفاده از قفسه های متحرک

قفسه متحرک رو به پایین در کابینت

قفسه های متحرک به پایین، یک راه حل نسبتاً معمول برای ذخیره سازی فضا در آشپزخانه است، به صورتی که پایین آوردن فضای ذخیره سازی از کابینت های بالا بسیار کاربردی بوده و دسترسی به وسایل برای خانم خانه دار بسیار سهل الوصل تر می‌باشد. این یک ایده به خصوص و مناسب برای دسترسی به صورت عمودی است؛ دسترسی به مواد غذایی و ظروف در کابینت‌های بالا را آسان می‌کند و هر اینچ از فضای کابینت نیز قابل استفاده می‌شود.

از کف تا سقف کابینت استفاده کنید

کابینت از کف تا سقف در آشپزخانه کوچک

با استفاده از این راه‌حل در آشپزخانه کوچک خود، از تمام فضای موجود استفاده کنید. طبیعتا با این روش فضای خیلی زیادی برای نگه داری وسایل مختلف آشپزخانه برای شما فراهم می‌شود و البته آشپزخانه ای زیبا برای خود خواهید داشت که از کار کردن در آن لذت خواهید برد.

امیدواریم که مطالب و ایده های جمع آوری شده در این مقاله برای شما کاربردی و مفید بوده باشد و شما را در داشتن آشپزخانه‌ای کوچک و جذاب یاری کرده باشیم. اگر در خصوص آشپزخانه و نحوه‌ی طراحی دکوراسیون و… سوالی داشته باشید می توانید در زیر همین پست کامنت بگذارید و یا اینکه از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام نمایید. مشاوره و راهنمایی شما توسط کارشناسان ما هزینه ای ندارد.

7 پاسخ
 1. حسین
  حسین می گوید

  مطلب مفید و کاربردی بود.اما بعضی از این ترفندها نیازمند هزینه های بالاست.اما در کنار آن نکات ساده ای هم وجود داشت.
  در کل ممنون

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   از نظر ارزشمند شما ممنونم.
   بله همینطوره که میفرمایید بعضی از ترفندها هزینه بر هستند. در کل مطلب کلی و برای قشرهای مختلف گفته شده.
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 12 =